September 11, 2018 - 9:58 am - Posted in Sports

The latest Radio Iowa Football polls is out and Boyden-Hull/Rock Valley retains the #1 ranking in Class 2A, while Spirit Lake moves up to third.

Class 4A
1. WDM Valley (3-0) LW #1 @ #8 Waukee
2. Bettendorf (3-0) LW #2 @ #3 Cedar Falls
3. Cedar Falls (3-0) LW #3 vs #2 Bettendorf
4. Dowling Catholic (2-1) LW #4 vs #5 Centennial
5. Ankeny Centennial (3-0) LW #7 @ #4 Dowling
6. Iowa City West (2-1), LW #9 @ Dubuque Senior
7. Johnston (2-1) LW #5 @ Muscatine
8. Waukee (2-1) LW #10 vs #1 Valley
9. Cedar Rapids Prairie (2-1) LW #6 @ C.R. Kennedy
10.Indianola LW (X) @ DSM Lincoln

Class 3A
1. Lewis Central (3-0) LW #1 @ C.B. Jefferson
2. Cedar Rapids Xavier (3-0) LW #2 @ #8 West Delaware
3. Pella (3-0) LW #4 vs Carlisle
4. Solon (3-0) LW #5 @Davenport Assumption (Thur)
5. Sioux City Heelan (3-0) LW #6 @ Sioux City West
6. North Scott (2-1) LW #7 vs #7 Western Dubuque
7. Western Dubuque (3-0) LW #8 @ #6 North Scott
8. West Delaware (2-1) LW #3 vs #2 Xavier
9. Waverly-Shell Rock (3-0) LW #9 vs New Hampton
10.Sergeant Bluff-Luton (2-1) LW #10 vs 2A #1 Boyden-Hull/Rock Valley

Class 2A
1. Boyden-Hull/Rock Valley (3-0) LW #1 @ 3A #10 Sergeant Bluff-Luton
2. PCM (Monroe) (3-0) LW #3 @ 1A #6 Pella Christian
3. Spirit Lake (3-0) LW #4 vs Sioux Center
4. Benton (3-0) LW #5 @ 1A #5 Wilton
5. Waukon (2-1) LW #6 @ 1A #9 Cascade
6. Union (LaPorte City) (2-1) LW #2 @ 1A #3 Dike-New Hartford
7. Clear Lake (2-1) LW #7 @ Mason City
8. Greene County (3-0) LW #8 @ Gilbert
9. Algona (3-0) LW (X) vs Webster City
10.West Marshall (2-1) LW #10 vs Aplington-Parkersburg

Class 1A
1. Van Meter (3-0) LW #2 vs Woodward-Granger
2. West Branch (3-0) LW #3 vs Tipton
3. Dike-New Hartford (3-0) LW #4 vs 2A #6 Union
4. South Central Calhoun (3-0) LW #5 vs Southeast Valley
5. Wilton (3-0) LW #6 vs 2A #4 Benton
6. Pella Christian (2-1) LW #8 vs 2A #2 PCM
7. Iowa City Regina (1-2) LW #1 @ Williamsburg
8. West Lyon (2-1) LW #7 @ MOC-Floyd Valley
9. Cascade (2-1) LW #9 vs 2A #6 Waukon
10.North Linn (3-0) LW #10 @ Edgewood-Colesburg

Class A
1. Hudson (3-0) LW #1 @ #6 North Tama
2. Algona Garrigan (3-0) LW #2 vs St. Edmond
3. AHTSW (Avoca) (3-0) LW #9 @ Martensdale-St. Marys
4. West Hancock (2-1) LW #6 @ Forest City
5. St. Ansgar (2-1), LW #10 @ Postville
6. North Tama (3-0) LW (X) vs #1 Hudson
7. IKM-Manning (2-1) LW #3 @ East Sac County
8. Pekin (2-1) LW #5 vs Davis County
9. Highland (Riverside) (3-0) LW (X) @ Lisbon
10.Council Bluffs St. Albert (1-2) LW #4 @ Underwood

Eight-man
1. Don Bosco (3-0) LW #1 vs Janesville
2. Newell-Fonda (3-0) LW #2 vs Kingsley-Pierson
3. Turkey Valley (3-0) LW #4 vs Springville
4. Iowa Valley (4-0) LW #5 vs Winfield-Mt. Union
5. New London (3-0) LW #6 @ Lone Tree
6. Exira-EHK (3-0) LW #7 vs #9 Glidden-Ralston
7. Midland (Wyoming) (3-1) LW #3 @ Easton Valley
8. AR-WE-VA (3-0) LW #8 @ Harris-Lake Park
9. Glidden-Ralston (3-0) LW (X) @ #6 Exira-EHK
10.S.E. Warren (4-0) LW (X) @ Seymour

This entry was posted on Tuesday, September 11th, 2018 at 9:58 am and is filed under Sports. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.