September 8, 2020 - 9:54 am - Posted in Sports

The latest Radio Iowa High School football has Sergeant Bluff-Luton ranked at #10 in Class 3A. Class 2A features 4 Northwest Iowa teams. West Lyon moves up to #3, Sioux Center is 6, CL/GLR is in the 7 spot, and Unity is ranked 8th. 8-player keeps Remsen St. Mary’s at #2.

Class 4A
1. Dowling Catholic (2-0), LW #3 @ Johnston
2. Southeast Polk (2-0), LW #4 @ DSM East
3. Cedar Falls (2-0), LW #5 @ C.R. Prairie
4. WDM Valley (1-1), LW #1 Idle
5. Urbandale (2-0), LW #7 vs C.B. Abraham Lincoln
6. Cedar Rapids Washington (2-0), LW #8 vs Iowa City High
7. Waukee (1-1), LW #10 @ Ankeny Centennial
8. Ankeny (1-1), LW #3 @ Fort Dodge
9. Iowa City West (2-0), LW (X) @ Waterloo West
10.Cedar Rapids Kennedy (1-1), LW #6 vs C.R. Jefferson

Class 3A
1. Dallas Center-Grimes (2-0), LW #1 vs Perry
2. Harlan (2-0), LW #2 vs #7 Glenwood
3. Cedar Rapids Xavier (2-0), LW #3 vs Clear Creek-Amana
4. Lewis Central (2-0), LW #4 vs Creston
5. West Delaware (3-0), LW #5 @ Decorah
6. Davenport Assumption (2-0), LW (X) vs Marion (Thur)
7. Glenwood (2-0), LW (X) @ #2 Harlan
8. Grinnell (1-1), LW #8 @ Newton
9. Washington (2-0), LW #10 vs Fort Madison
10.Sergeant Bluff-Luton (1-1), LW #6 vs Boyden-Hull/Rock Valley

Class 2A
1. PCM (Monroe) (2-0), LW #1 @ Chariton
2. Williamsburg (2-0), LW #2 @ Davis County
3. West Lyon (2-0), LW #4 VS MOC-Floyd Valley
4. Waukon (1-1), LW #6 @ New Hampton
5. West Liberty (2-0), LW #7 vs Maquoketa
6. Sioux Center (2-0), LW #10 vs Sheldon
7. Central Lyon/George-Little Rock (2-0), LW (X) @ #8 Unity Christian
8. Unity Christian (2-0), LW #9 vs #7 Central Lyon/GLR
9. Clear Lake (1-1), LW #3 vs Iowa Falls-Alden
10.Monticello (2-0), LW (X) vs Anamosa

Class 1A
1. OABCIG (2-0), LW #1 vs Missouri Valley
2. South Central Calhoun (2-0), LW #2 vs Clarion-Goldfield-Dows/CAL
3. Van Meter (2-0), LW #5 @ Panorama
4. Underwood (2-0), LW #7 vs MVAOCOU
5. Emmetsburg (2-0), LW #10 vs Hinton
6. Sigourney-Keota (2-0), LW (X) @ Louisa-Muscatine
7. West Branch (1-1), LW #4 vs Cascade
8. Mount Ayr (2-0), LW (X) @ Pleasantville
9. Dike-New Hartford (1-1), LW #3 vs South Hamilton
10.Woodward-Granger (2-0), LW (X) @ ACGC

Class A
1. Grundy Center (2-0), LW #1 vs North Mahaska
2. Saint Ansgar (2-0), LW #2 @ Nashua-Plainfield
3. Iowa City Regina (1-1), LW #3 @ North Cedar
4. Edgewood-Colesburg (2-0), LW #4 @ Alburnett
5. Wapsie Valley (2-0), LW #5 @ #9 MFL-Mar-Mac
6. South Winneshiek (2-0), LW #7 @ Clayton Ridge
7. Lisbon (2-0), LW #8 vs Columbus Jct.
8. West Hancock (1-1), LW #9 vs Algona Garrigan
9. MFL-Mar-Mac (2-0), LW (X) vs #5 Wapsie Valley
10.Logan-Magnolia (2-0), LW (X) @ Westwood

8-player
1. Don Bosco (1-0), LW #1 @ Central City
2. Remsen St. Mary’s (2-0), LW #2 Idle
3. Audubon (2-0), LW #3 @ West Harrison/Whiting
4. Montezuma (2-0), LW #4 @ New London
5. Fremont-Mills (2-0), LW #5 @ East Mills
6. Newell-Fonda (2-0), LW #6 vs West Bend-Mallard
7. CAM (Anita) (2-0), LW #7 vs East Union
8. Springville (2-0), LW #8 vs Clarksville
9. Gladbrook-Reinbeck (2-0), LW #9 @ BGM
10.Easton Valley (2-0), LW #10 @ Lansing Kee

This entry was posted on Tuesday, September 8th, 2020 at 9:54 am and is filed under Sports. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.